Hudební matematik - didaktická hra

 
K
  • 1 z 5
 

Tato hra je zajímavým zpestřením výuky všech začínajících hudebníků.

Dostupnost Skladem (78 ks)
294 Kč    
Kategorie Hravý muzikant
 

Milí muzikanti, určitě jste si všimli, jak úzce je hudba propojená s matematikou a logickým uvažováním. Mnoho starověkých matematiků a učenců bylo rovněž skvělými hudebníky. Pojďme si společně procvičit délku not, uvědomit si, na kolik se která nota počítá a vzájemně je porovnat. Vezmeme si na pomoc matematická znaménka. Procvičíte si tak nejen hudební dovednosti, ale rovněž matematické uvažování.

Herní sada obsahuje:
72 kartiček jednodušších not a pomlk různých délek s barevnými puntíky – bílá barva
72 kartiček jednodušších not a pomlk různých délek – bílá barva
48 kartiček složitějších se skupinami not (takty) – oranžová barva
24 kartiček matematických znamének:    <   >   =

Děti si otočí z hromádky dvě kartičky a na každé spočítají (sečtou) počet dob. Mezi obě kartičky pak vloží znaménko < , > nebo = podle matematických pravidel. Příklad: na první kartičce je nota čtvrťová a na druhé nota půlová. Mezi obě kartičky se vloží znaménko: < a příklad je vyřešen.
Kartičky s barevnými puntíky jsou určeny pro mladší žáky. Usnadňují orientaci a určují počet dob: 4 doby – zelená, 3 doby – fialová, 2 doby – modrá, 1 a půl doby – oranžová, 1 doba –červená, půl doby – žlutá.
Kartičky s puntíky a oranžové karty nemícháme dohromady s ostatními.
Sada je vhodná pro muzikanty všech věkových kategorií. Primárně slouží k vzájemnému porovnávání dvou kartiček, mezi které vkládáme matematická znaménka. Začátečníci nejvíce využijí kartičky jednodušší, starší děti mohou porovnávat již celé takty. K procvičování můžeme vybrat jen některé kartičky dle aktuální potřeby. Pracovat s nimi děti mohou samostatně, ve dvojicích i ve skupinkách. Vzájemně si je mohou chystat, dávat příklady soupeři, závodit, kdo vyřeší více příkladů. Mohou je skládat od nejnižších hodnot po ty nejvyšší. Lze vybrat jen dvojice stejných karet a hrát s nimi pexeso. Zajímavá je také karetní hra VÁLKA, kdy bere ten hráč, jehož kartička má vyšší rytmickou hodnotu. Škála použití je široká a tvořivý učitel určitě kartičky dokáže využít na mnoho dalších způsobů.
Cyklus didaktických her a pomůcek Hravý muzikant, jehož součástí je i tato hra, je hravým, veselým a zajímavým zpestřením výuky všech začínajících hudebníků. Je vhodný do výuky hudební nauky i individuálních hodin na základních uměleckých školách, do hodin hudební výchovy na základních školách a v neposlední řadě do rodin, kde můžou s dětmi hrát i dospělí. Hry nejsou časově náročné, děti se zlepší v chápání hudební teorie a co navíc, bude je i bavit!

Autor: Linda Horňáková
Vydavatel: Martin Vozar

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.