Tempokolo

 
 

Didaktická pomůcka k procvičování hudebního názvosloví.

Dostupnost Skladem (8 ks)
130 Kč    
Kategorie Hravý muzikant
 

Milí muzikanti, jezdíte rádi na kole rychle nebo raději zvolna? Ze široka nebo dokonce úprkem? Nejen na kole jezdíme různě rychle. V hudbě znamená tempo rychlost, kterou hrajeme skladbu nebo zpíváme. Každý z muzikantů se v notách setkává s mnoha italskými slovíčky, která jsou mezinárodním hudebním názvoslovím pro označení tempa skladby. Často zní moc zajímavě, ale děti si mají problém zapamatovat, co znamenají. Toto hudební Tempo kolo jim určitě pomůže si tyto výrazy procvičit a zapamatovat. Uvádíme zde ty nejčastěji používané, se kterými se v notách často setkáte. V průběhu vašeho hudebního života jistě narazíte i na mnoho dalších, které už se nám do kola nevlezly.
Tempo skladby bývá v notách zapisováno nad první notovou osnovou vlevo nahoře. Jedná se o doporučení, jak tuto skladbu hrát a je zde potřeba přihlížet i k schopnostem hudebníka a mnoha dalším okolnostem. U některých skladeb se tempo mění i v průběhu hry. Změna tempa je pak označena novým pojmenováním v notách. V období baroka, ale i klasicismu skladatelé většinou ještě nedávali svým skladbám jméno, a tak je toto tempové označení často uvedeno místo názvu skladby. Někdy je v notách místo označení tempa jiné italské slovo, které nám radí, jak skladbu hrát, prožívat, jaký bude mít skladba charakter, náladu (např. dolce – sladce, scherzando – žertovně).
S tímto názvoslovím pro tempo se také setkáváme na metronomu, kde je uspořádáno odshora dolů – od nejpomalejších po nejrychlejší. Metronom je mechanické zařízení, které nám zcela přesně udává tempo. Kromě italského názvosloví obsahuje i číselnou stupnici, kde dané číslo udává počet úderů za minutu.

Jak s kolem pracovat?
Levé kolo obsahuje názvosloví italské, pravé pak jeho český význam, který se děti učí. Výrazy jsou na obou kolech řazeny náhodně, tak aby děti opravdu musely správnou dvojici vyhledat. Správná dvojice se vždy setká u pedálů a směřují od ní šipky.
Podle potřeby je však možné si kolo upravit, práci s ním zjednodušit. Je možné označit si stejnou dvojici stejnou barvou – vybarvit políčka, označit tečkou, obtáhnout barevně nápis. Velmi užitečným kompromisem je stejnou barvou udělat tečku zezadu koleček tak, že když děti nastaví k pedálům správnou dvojici a kolo otočí, objeví se jim na zadní straně vystouplé části kruhu stejně barevné tečky.
Dané výrazy můžeme procvičovat i různými dalšími způsoby. Znázorňovat pohybem – chůzí, během, předvádět na svém nástroji – improvizací, nebo hrou známé písničky různě rychle. Učitel může hrát nebo pouštět ukázky a děti můžou tipovat o jaké tempo se jedná. Můžeme si vytvořit jednoduché kartičky s názvoslovím, ty pak skládat do řady od nejpomalejších po nejrychlejší a obráceně, hrát s nimi pexeso.
Je zde mnoho možností práce s italským hudebním názvoslovím. Věříme, že i toto kolo vám bude velmi užitečným i hezkým pomocníkem a děti si práci s ním oblíbí.

Cyklus didaktických her a pomůcek Hravý muzikant, jehož součástí je i tato pomůcka, je hravým, veselým a zajímavým zpestřením výuky všech začínajících hudebníků. Je vhodný do výuky hudební nauky i individuálních hodin na základních uměleckých školách, do hodin hudební výchovy na základních školách a v neposlední řadě do rodin, kde můžou s dětmi hrát i dospělí. Hry nejsou časově náročné, děti se zlepší v chápání hudební teorie a co navíc, bude je i bavit!

Přejeme příjemnou zábavu!

Autorka: Linda Horňáková
Vydavatel: Martin Vozar
Formát: A5

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.