A. Dvořák - Slovanské tance op. 72

 
  • 1 z 2
 
Nové vydání obou řad Slovanských tanců vychází ze Souborného vydání děl Antonína Dvořáka.
Dostupnost Skladem
270 Kč    
Kategorie Čtyřruční hra
 

Byly to Slovanské tance pro klavír na čtyři ruce op. 46, díky nimž Antonín Dvořák dosáhl nečekaného mezinárodního věhlasu. Neomylný obchodní instinkt vedl Fritze Simrocka na začátku roku 1878 k tomu, aby požádal českého skladatele o zkomponování čtyřruční klavírní hudby, v níž by zúročil svůj původ: Rád bych se Vás zeptal, zda byste neměl chuť napsat mi určitý počet, řekněme například 2 sešity 'Českých' a 'Moravských tanců' pro klavír na 4 ruce (na způsob 'Uherských' od Brahmse), a sice s použitím originálně národních melodií, které by se Vám zdály vhodné a které by byly prostoupeny a sloučeny s Vašimi vlastními nápady. Věrný Brahmsovu vzoru, i Dvořák upustil od konkrétního ztvárnění jednotlivých tanečních typů.
O několik let později byla Dvořákova reakce na nakladatelovo přání, aby druhou kolekcí Slovanských tanců prodloužil vlnu úspěchu, zpočátku zdrženlivá. Přesto se nakonec v roce 1886 s rostoucím elánem do nového díla pustil: nyní to jde plnou parou. 'Slovanské tance' mne velice baví, a myslím, že budou docela jiné (žádný žert a žádná ironie!). Původní fyziognomie této druhé sbírky působí skutečně podmanivě, neboť nereprodukuje prostě vzor první řady, a navíc je přímo ztělesněním polemiky s pouhou veselou hudbou.

Nové vydání obou řad Slovanských tanců vychází ze Souborného vydání děl Antonína Dvořáka. V obou případech bylo hlavním pramenem Simrockovo první vydání.

- nové předmluvy Hanse-Joachima Hinrichsena a Ivany Rentsch
- nová notosazba v partiturovém formátu

Obsah:
Dvořák Antonín: Molto vivace
Dvořák Antonín: Allegretto grazioso
Dvořák Antonín: Allegro
Dvořák Antonín: Allegretto grazioso
Dvořák Antonín: Poco adagio
Dvořák Antonín: Moderato, quasi minuetto
Dvořák Antonín: Presto
Dvořák Antonín: Lento grazioso, quasi tempo di valse

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.